Ali delaš teh 5 napak v svojem marketingu?

10 malo poznanih marketinških grehov…

“What you don't know can't hurt you.”Oziroma po naše… “Kar ne veš, ne boli.”

Gre za starodavni pregovor, ki se prenaša iz generacije v generacijo in ki je lahko… vsaj za podjetnike… usoden.

Morda imamo zaposlenega, ki v žep skrivaj pospravlja kupe denarja, mi pa se čudimo, zakaj nam bančni račun vztrajno kopni.

Morda nismo dovolj v stiku s kupci in ne vemo, kaj točno je tista stvar, ki si jo res želijo.

Morda pa smo enostavno zaljubljeni v svoj marketinški pristop in žal ne opazimo, da z njimi mečemo denar skozi okno in si na dolgi rok kopljemo lastni grob.In ravno o tej slednji stvari – marketingu – bi danes rad spregovoril.

V času te (Korona) krize sem namreč opazil mnogo oglaševalskih navad, ki jih prakticirajo slovenska podjetja in ki so… kako naj rečem… neumne.

Glavne izmed teh oglaševalskih “biserov” zato danes povezujem v 10 marketinških grehov, ki jih NEVEDE dela večina podjetnikov (in ti istočasno sporočam, kako se jim lahko izogneš v treh preprostih korakih).

Vem, da bom morda s spodaj napisanimi mislimi koga užalil, a se mi je zdelo prav, da se o tem razgovorim.Pa začniva…

Greh #1: Ciljanje na takojšen dobiček.

Marsikdo uspešnost svojega oglaševanja ocenjuje zgolj po njegovem kratkoročnem donosu.

Zakaj?

Ker si želijo na vsak način čimprej povrniti svojo investicijo.Ravno iz tega razloga ljudi, ki jih ne poznajo, bombardirajo z “20% off” oglasi.Ali pa na svojo Facebook stran vseskozi lepijo povezave do svoje spletne trgovine in jih potem s tipko “Boost Post” prikazujejonaključnim ljudem.

Ta greh je še posebej škodljiv ravno v času gospodarske krize, saj se skoraj nihče na te oglase ne bo odzval, razen če je pač tvoj produkt oziroma storitev življenjsko nujna.

Greh #2: Obsedenost z lepo podobo svojega branda.

Podjetniki, ki grešijo v tem primeru, ogromno časa posvetijo dizajniranju svojega logotipa in dodatnih 32 ur namenijo še “brainstormanju” prikupnega slogana.Morda plačajo tudi enega super-duper programerja, da iz njihove spletne strani naredi pravo digitalno umetnino.Problem pa seveda nastane, ker ta umetnina ne bo pripomogla k generiranju novih prihodkov… bo pa baje vsaj izgledala profesionalno.

Greh #3: Marketinški egoizem.

Ne glede na to, ali pišejo oglase, snemajo video posnetke ali pa objavljajo na Instagramu, so glavne tematike organskih (in oglaševalskih) sporočil večine podjetij…

  • Jaz sem najboljši.
  • Poglej vse moje certifikate in “dobre” lastnosti mojih produktov oziroma storitev.
  • Kupi od mene zdaj.

​S tem, ko vseskozi govorijo o sebi, pa svojim potencialnim kupcem vlivajo prepričanje, ​da so za podjetje povsem nepomembni.

In ne – četudi vedno govoriš, kako si fajn, ljudje od tebe NE bodo zvesto kupovali.

Greh #4: Zanič produkt oziroma storitev.

Tole je pravi “booster” za destrukcijo oglaševanja.Saj veš, kako pravijo – največji strošek v poslu je pridobitev novega kupca.Nekdo, ki ima slab izdelek (ki ga prodaja po občutno previsoki ceni), se s tem stroškom srečuješ iz dneva v dan, saj se njegovi kupci k njemu enostavno ne vračajo.“Ampak Filip – Kaj pa če imam res super izdelek?”Se strinjam. Večina podjetnikov vseeno nima slabega izdelka (drugače bi že bankrotirali).

Je pa potrebno vedeti, da je dober izdelek v rokah napačnega človeka (beri: tistega, katerega problema ne bo rešil) slab izdelek.Tako se spet lahko znajdeš pred nenehno potrebo po novih kupcih.

Greh #5: Ustavljanje oglaševalskih konjev, ko pride kriza.

Ko nastopi kriza, bodisi ekonomska ali pa tale Korona, večina podjetnikov neha oglaševati.“Zdaj itak nihče ne kupuje in zato tako ali tako nima smisla.”, si momljajo v brado.

V resnici lahko prav v času krize v ljudeh zgradiš največ zaupanja, prav tako pa njihovo pozornost dobiš na še cenejši način, saj je konkurence na trgu manj. A o tem malce kasneje…

Greh #6: “Izlivanje žolča” s svojimi kritiki.

Ko enkrat podjetniki zaženejo en svoj super oglas, ki pravi, “Mi smo dbest. Kupi zdaj”, jih na Facebooku kaj hitro pričaka kakšen negativen komentar.Nekateri se s temi kritiki prerekajo v nedogled, izpadejo nezreli in odrivajo potencialne kupci…

Drugi pa grejo po enako škodljivi poti in začnejo ustvarjati zgolj oglase, ki ne bodo dobili negativnih komentarjev.

Edini problem?

Ti oglasi bodo prodali manj, kot mesar v veganski četrti.

Greh #7: Ignoriranje analitike

“Google Analytics, Facebook demografike, pixli… mah, to obstaja samo za to, da si programerji “nabijajo” ure.”

Takšno miselno naravnanost imajo pogosto tisti podjetniki, ki pravijo, da (spletni) marketing ne deluje.

V resnici pa zgolj “poženejo v luft” svoj marketinški budget, brez da bi se osredotočali na številke klikov, cene na klik, konverzij, …

Saj ni čudno, da njihov marketing ne deluje.

To seveda še potencira dejstvo, da upoštevajo tistih greh številka 5, o manjšanju budgetov.

Greh #8: Bodi pozabljiv.

Pri temle 8. grehu podjetniki pogosto uberejo eno od dveh poti…Enostavnejša je ta, da objavljajo svoje oglase ali organske objave zgolj tu in tam (enkrat na mesec ali pa enkrat na kvartal).Verjemi, glede na to, da smo ljudje po raziskavah na internetu v povprečju več kot 7 ur dnevno, jih ljudje v 1 mesecu zagotovo pozabijo.Druga pot pa je ta, da objavljajo generične objave, ki pač ne pritegnejo pozornosti potencialnih kupcev.

Tudi v tem primeru je pozabljivost neizogibna.

Greh #9: TikTok, Instagram, Facebook, YouTube, Google… HKRATI.

Omniprezenca.Zanimiva beseda, ki jo tudi sam rad uporabljam.Če poenostaviva, je njena definicija to, da si ti (oziroma tvoje podjetje) povsod.Sicer je omniprezenca ključna za vrhunski marketinški rezultat (ko je seveda izvedena na pravilen način), vendar jo lahko precej učinkovito uporabimo tudi za zavozitev oglaševanja.Kako?Preprosto – z današnjim dnem začni objavljati na vseh kanalih (Facebook, Instagram, Google, YouTube, Linkedin, Tik Tok), pa če tudi na nobenem izmed teh še nimaš zgrajene dobrih temeljev.Če si med tistimi bolj zagnanimi, pa objavljaj isto vsebino vsepovsod. Glede na to, da so ljudje na vsakem omrežju v drugačnem “mindsetu”, bo to izdatno pripomoglo k strmoglavljenju tvojega marketinga.

Greh #10: Dokazovanje, da je Zemlja okrogla.

Naj ti zaupam eno zanimivo legendo…Nekoč je obstajal Janez.In ta najin Janez je dobil občutek, da Zemlja ni ravna. V ta namen je naslednjih 30 let trdo delal, si nagrabil ogromno bogastvo in končno zbral dovolj denarja za izgradnjo svoje privatne rakete.Po večletnem usposabljanju in neuspelih vzletih, se mu le uspe s svojo raketo izstreliti v orbito ter si Zemljo ogledati iz “vesoljne” perspektive.Jebemtiš… Zemlja je pa okrogla.”, vzklikne in to “revolucionarno” sporočilo prinese nazaj na Zemljo.Ljudje ga samo začudeno pogledajo in mu rečejo…“Mojster, že Aristotel in Pitagora sta par sto let pred našim štetjem to pogruntala.”Najin Janez je tako zapravil celo svoje življenje, da je dokazal tisto, kar so ljudje odkrili in vedeli že dolga leta pred njim.Kaj ima to veze z oglaševanjem?Veliko.Marsikdo se danes trudi biti Janez in “pogruntati” vse na lastno pest.Če seveda želiš zavoziti svoje oglaševanje, je to pogosto prava pot, a vseeno bi bilo dobro, da se zavedaš naslednjega…Marsikdo je že ugotovil, da je zemlja okrogla oziroma da obstajajo ljudje, ki lahko namesto tebe ustvarijo profitabilne marketinške kampanje.Ponavadi jih najdeš v tistih dobrih marketinških agencijah, o katerih ti bom več povedal v nadaljevanju.Bi te pa na tej točki najprej rad vprašal…

Ali si želiš izvedeti, kako PAMETNO oglaševati in v teh kriznih časih s pomočjo marketinga povečati svoje prihodke?

Ali si želiš izvedeti, kako PAMETNO oglaševati in v teh kriznih časih s pomočjo marketinga povečati svoje prihodke?

Če je tvoj odgovor da, ti bo tole spodaj zelo všeč.In ne – na tem mestu ti ne bom skušal prodati kakšnega spletnega tečaja za 1997 €, pač pa bi ti raje “črno na belem” razkril 3 marketinške… hja, če sva že biblijsko razpoložena… zapovedi, ki ti bodo danes pomagale pri izboljšanju učinkovitosti tvojega oglaševanja.Tu ne bova govorila o nobenih trendih, ki gredo “iz danes na jutri” v pozabo.

Veliko bolj smiselno se mi zdi, da se dotakneva 3 konceptov, ki izvirajo iz psihologije človeških možganov in temeljnih zakonov biznisa.

To so namreč tiste večno aktualne stvari, ki bodo občutno dvignile možnosti za tvoj poslovni uspeh .

Še posebej, če (oziroma ko) se nam pripeti gospodarska kriza.

Pa poglejva, kako lahko tvoje oglaševanje reši tvoje podjetje…

Zapoved #1: Poznaj svojega kupca.

Vem – če danes o marketingu ne bereš prvič, si verjetno že slišal oziroma slišala za tole vodilo.Na tem mestu se je seveda bolj smiselno vprašati, ali temu vodilu v svojem oglaševanju ZARES slediš. Sicer takole na daljavo tvojega odgovora ne poznam, bi ti pa rad povedal, zakaj sem to vodilo pravzaprav postavil na #1 mesto in kako ga lahko učinkovito uporabiš v svojem marketingu.Poglej…Prvi cilj, ki ga morajo tvoji oglasi doseči, je pridobivanje pozornosti.Oziroma, še bolj specifično…Tvoji oglasi morajo “za ovratnik zgrabiti” predvsem ljudi s problemom, ki ga tvoj produkt oziroma storitev rešuje.In daleč najbolj enostaven način za dosego tega je, da namesto o svojem produktu, svoje oglase fokusiraš na svoje potencialne stranke.Morda v oglasu govoriš o tistem perečem problemu, s katerim se soočajo in nato svoj produkt oziroma storitev ponudiš kot rešitev…Ali pa greš iz druge perspektive in govoriš o željah & sanjah tvojih potencialnih strank ter jim nato ponudiš pot do njihove uresničitve.Seveda lahko to učinkovito narediš zgolj v primeru, da res dobro poznaš svojega idealnega kupca.Na srečo imaš lahko to kaj kmalu “v malem prstu”, če pogledaš nazaj in preveriš, kaj so bile želje, strahovi, frustracije in problemi tvojih preteklih kupcev ter nato to “municijo” uporabiš za pisanje bombastičnih oglasov.A naj te opozorim…Na tej točki te bo bolj kot nepoznavanje kupcev, verjetno ustavilo nekaj drugega…Govorim o tistem občutku, da je tole vodilo čisto preveč preprosto, da bi zares naredilo drastično razliko.In ja – zadeva je res splošno znana… v teoriji.Če greš analizirati oglase, ki se dandanes vrtijo v medijih, pa kmalu odkriješ, da večina podjetij to vodilo preprosto ignorira.Ali to priložnost izkoristiš, ali ne, je seveda tvoja odločitev : )

Zapoved #2: Vse je matematika.

Tam nekje v prvi polovici članka sva se ustavila pri dejstvu, da je pridobivanje novega kupca za podjetje pogosto največji strošek – in to še vedno drži.Zato se je – preden začneš oglaševati – pametno vprašati…“Koliko sem pripravljen oziroma pripravljena plačati, da dobim novega kupca?”Torej – največ koliko oglaševalskega denarja želiš zapraviti, da nekdo kupi tvoj izdelek.

*Namig: V času epidemije in prihajajoče gospodarske krize je večina podjetij izklopilo ali precej zmanjšalo obseg svojega oglaševanja. To pomeni, da je trenutno precej lažje pridobiti pozornost tvoje potencialne stranke, hkrati pa je – zaradi zmanjšanega števila oglaševalcev – doseg postal še bolj poceni : )To je tista končna številka, iz katere bo izhaja tvoja celotna nadaljnja strategija.Oglaševanje (še posebej na spletu) je namreč igra številk.Gre za verjetno enega najpomembnejših konceptov, ki si je zaslužil kar svoj lasten članek.Če o tej marketinški matematiki želiš izvedeti več, si ga preberi TUKAJ.Midva pa se sedaj seliva k tretjemu vodilu uspešnega oglaševanja.

Zapoved #3: ​Uporabljaj Magnetni Marketing™.

Magnetni Marketing™ je z naskokom najbolj učinkovita metoda, ki smo jo kadarkoli uporabili pri naših lastnih projektih.Ne samo to…Čudovite rezultate zaradi nje opažajo tudi naši partnerji in pa stranke v mnogih različnih panogah in industrijah – od spletnih trgovin z zdravo prehrano, pa vse do mednarodno priznanih učiteljev harmonike.V čem je štos?Bistvo Magnetnega Marketinga ni, da na celo Slovenijo lansiraš direktne “20% OFF” oglase.Ravno nasprotno…

Gre za robusten oglaševalski sistem, ki je optimalen tako za cvetočo ekonomijo, kot za tisto v “razsulu”.

Ljudem, ki te ne poznajo namreč ne rabiš na vrat na nos prodajati svojih izdelkov.

Raje jih najprej zadaneš z izredno uporabno vsebino (ponavadi kakšen hud članek, ali video posnetek), ki bo “kot magnet” privlačila le tiste ljudi, ki so primerni za nakup tvojega izdelka oziroma storitve.Na ta način na potencialne stranke narediš odličen prvi vtis, začneš grajenje dobrega odnosa na podlagi zaupanja, pa še od konkurence se povsem ločiš.V drugem koraku nato te ljudi, ki so se s konzumiranjem tvoje magnetne vsebine že identificirali kot potencialne stranke, “retargetiraš” z direktnimi oglasi za nakup.Tako bo tvoj ROI občutno višji, pa še matematika iz koraka 2 se ti bo lepše izšla : )Če si želiš še podrobnejšo razlago Magnetnega Marketinga, skupaj s praktičnimi primeri, kako ta ultimativni sistem deluje v praksi, si lahko vse skupaj prebereš v brezplačni PDF knjižici. Prenesi si jo TUKAJ .Tako.Pa sva prijadrala do konca tegale razgibanega blog zapisa.Glede na to, da si še vedno tukaj, si verjetno ne želiš zavoziti svojega oglaševanja, pač pa bi ga morda raje uporabil oziroma uporabila za dvig svojih prihodkov in rast svojega podjetja.Imam prav?Super – me veseli : )Če imaš občutek, da bi ti pri tem prišla prav pomoč…

Potem ti MORDA lahko pomagamo jaz in moja ekipa marketinških genijev.Zakaj morda?Hja… Ker delamo panožno ekskluzivno, kar pomeni, da iz vsake panoge pod okrilje vzamemo zgolj 1 podjetje. To pa pomeni, da imamo zelo specifične kriterije za to, s kom delamo in s kom ne.Klikni tukaj in si preberi, ali pašemo skupaj >>Veliko marketinških uspehov ti želim,Filip PesekP.S. Če poznaš koga, ki kdaj morda nevede zagreši kakšnega izmed zgoraj omenjenih 10 marketinških grehov, mu lahko brez slabe vesti posreduješ ta zapis : )

 

ODKRIJ 5 TIHIH UBIJALCEV TVOJEGA MARKETINŠKEGA USPEHA - BREZPLAČNO

Odkrij napake, ki se (morda) skrivajo v tvoji marketinški strategiji in posledično sabotirajo skoraj ves tvoj marketinški trud…

ODKRIJ 5 TIHIH
UBIJALCEV
TVOJEGA
MARKETINŠKEGA
USPEHA -
BREZPLAČNO

Odkrij napake, ki se (morda) skrivajo v tvoji marketinški strategiji in posledično sabotirajo skoraj ves tvoj marketinški trud…

Potrebuješ marketinško pomoč? Izpolni obrazec in pošlji povpraševanje…

"*" indicates required fields

Name*
gdpr*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Povpraševanje za FP IT storitve

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.